Vydávanie a predaj publikácií

Preklady, tvorba vlastných publikácií a ich vydávanie s dôrazom na koncepty vzťahovej väzby.

podciarknutie1 modra
kniha - nadej na uzdravenie

Nádej na uzdravenie

Odborná publikácia o vplyve prežitej traumy na psychiku a správanie detí v náhradných rodinách a o dôležitom procese pripútania, ktoré je predpokladom jej liečenia.

ATTACh, slovenský preklad Návrat 2012

Cena: 12 €

Kde kúpiť
kniha - robime knihy zivota

Rob(í)me knihy života

Príručka s bohatými ilustráciami a príkladmi ako tvoriť s deťmi v náhradných rodinách Knihu života, ktorá im pomôže porozumieť svojej životnej histórii a prijať seba samého.

Žilinčíková, D., Návrat 2016

Cena: 8 €

Kde kúpiť
kniha - od strachu k laske

Od strachu k láske

„Pre rodičov adoptovaných detí, ale aj vlastných ťažšie zvládnuteľných detí, sa môže stať knižka Bryana Posta niečím ako dekodérom alebo prekladačom. Prekladá nezrozumiteľné prejavy detí do zrozumiteľnej reči a pomáha uchopiť súvislosti ukryté našim očiam za nevhodnými prejavmi správania, ktoré naopak bijú do očí.“ MUDr. Martina Paulinyová, PhD.

Bryan Post – sa dlhodobo zaoberá témou detského správania. Jeho texty sú dobre zrozumiteľné pre náhradných rodičov. Píše na základe vlastnej životnej histórie a odborných skúseností knihu, ktorá pomôže lepšie porozumieť správaniu detí s traumatickou minulosťou, či iných detí s ťažkosťami v správaní.

Knihu si môžete bezplatne stiahnuť v pdf formáte alebo si zakúpiť tlačenú verziu v Centrách Návrat.

Cena: 7 €

Kde kúpiť
skola knihy Školák z náhradnej rodiny

Školák z náhradnej rodiny

Publikácia pre učiteľov a iných pedagogických pracovníkov, ktorí sa v škole stretnú s deťmi z náhradných rodín. Poukazuje na špecifické potreby a správanie detí, ktoré majú zložitú životnú históriu. A vysvetľuje ako týmto deťom pomôcť v školskom prostredí.

PhDr. Elena Sládeková, Mgr. Soňa Očkášová, Návrat, Bratislava 2019

Cena: 5 €

Kde kúpiť
skola knihy Zori a opustene vajicko

Zori a opustené vajíčko

Ilustrovaná terapeutická rozprávka. Čo sa stane, keď sa o opustené vtáčie vajíčko začne starať žirafa?

Šmigová, D. a Volčková Sláviková, K., Návrat, o.z. 2012

Cena: 4,50 €

Viac o terapeutických príbehoch na rozpravka.navrat.sk

Kde kúpiť
skola knihy FAScinujuce deti

FAScinujúce deti

Útla knižka, ktorú jej poľská autorka (odborníčka a mama) Malgorzata Klecka nazvala FAScinujúce deti, sa pre slovenských čitateľov môže stať vstupnou bránou do problematiky alkoholom ohrozovaných detí a ich rodín. Vytvára most k pochopeniu situácie ľudí, ktorí žijú s diagnózou fetálneho alkoholového syndrómu (FAS). Približuje aj správanie detí, ktoré nemajú diagnózu FAS, ale ich postihnutie v dôsledku pitia alkoholu počas tehotenstva spĺňa kritériá, ktoré zahŕňame pod pojem fetálne alkoholové spektrum porúch (FASD).

Knižka je určená v prvom rade rodičom (pestúnom, osvojiteľom), odborníkom (lekárom, pedagógom, psychológom, sociálnym pracovníkom) ale aj všetkým, ktorým zdravie detí (ani dospelých) nie je ľahostajné. Nájdete v nej aj niekoľko príbehov detí s FAS a FASD.

Cena: 5 €

Kde kúpiť
skola knihy Dieťa s FASD

Dieťa s FASD (Diferenciálna diagnostika a základy terapie)

Sprievodca podrobnou diagnózou dieťaťa s postihnutím mozgu a nervového systému, ktoré sa prejavuje inak ako sme doposiaľ zvyknutí. Nájdeme tu nielen základnú klasifikáciu FASD, porovnanie spoločných a odlišných prejavov detí s ADHD a FASD, ale aj prehľad terapeutických a rehabilitačných možnostiach, ktoré pre tieto deti fungujú vo svete a rady pre náhradných rodičov a odborníkov, ktorí s deťmi s FASD pracujú.

Cena: 5 €

Kde kúpiť
skola knihy Aby rozchodili vas rozchod

Aby rozchodili vás rozchod

„Na stránkach knižky sa vám prihovoria terajší dvadsiatnici, tridsiatnici, štyridsiatnici a päťdesiatnici. Je to to najmenej, čo môžeme pre vás a vaše deti urobiť. Cez nich a cez nás vás pozveme do „stroja času“. Z ich spomienok na minulosť, preosiatu rokmi a súčasnosťou, sa môžete skúsiť pozrieť na váš dnešok“.

Knižku vytvorilo mnoho ľudí zo spomienok na podobné udalosti (rozchody a rozvody rodičov), ktoré sa im stali voľakedy. Po mnohých rokoch sme sa ich opýtali: „Aké to bolo počas a po rozchode rodičov? Čo sa zmenilo vo vašich životoch? Čo to prinieslo a čo vzalo? Čo vám pomáhalo lepšie to zvládnuť?“
• 22 príbehov + jeden bonusový
• interaktívne nápady pre aktuálne situácie čitateľa
• originálne ilustrácie „Stokráskovej víly“
• 15 odporúčaní pre rozchod citlivý a ohľaduplný k deťom
• špeciálna výzva pre odvážnych

Dana Žilinčíková a spoluautori, Návrat 2016

Cena: 6,50 €

Kde kúpiť
skola knihy Rodic ako detske ihrisko

Rodič ako detské ihrisko

Knižka plná hier (podľa veku), ktoré využívajú dotyk a očný kontakt na rozvíjanie vzťahu medzi rodičom a dieťaťom.

Hujdič, T., Návrat 2016 (nové vydanie)

Cena: 6 €

Viac o význame hry na hra.navrat.sk

Kde kúpiť

Požičiavanie kníh

podciarknutie2 modra
logo Navrat

Z internej knižnice Návratu

Slovenské a zahraničné tituly z oblasti vzťahovej väzby a príbuzných konceptov, ktoré si môžete zapožičať na pracoviskách Návratu.
Kde zapožičať

Do pozornosti

podciarknutie3 modra
skola knihy belonging

Belonging (A relationship-based approach for trauma-informed education)

Zaujímavá publikácia hovorí o tom, ako sa dá pomôcť traumatizovaným deťom, aby boli úspešnejšie v škole. Kľúčom pomoci je vzťah medzi učiteľom a žiakom. Kým sa dieťa dokáže hocičo naučiť, potrebuje sa cítiť v bezpečí.

Sian Phillips, Deni Melim & Daniel A. Hughes, Rowman & Littlefield, USA, 2020

Kde kúpiť
Vydavatelstvo F - logo

Vydavateľstvo-F

Knihy Vydavateľstva F sa orientujú na vydávanie toho najlepšieho z psychiarie, psychoterapie a psychosomatiky.

Sú určené nielen odborníkom, ale niektoré tituly aj špeciálne pacientom a ich príbuzným, priateľom. Na svoje si prídu aj vzdelaní laici, intelektuáli.

Webstránka