Prečo vznikol tento projekt

Prečo mať zdravé ovzdušie, dobre vybudované cesty či tovar v obchodoch, keď nebudú ľudia mať medzi sebou vzťahy? Kvalitné vzťahy! Už od začiatku života!

Web stránku sme vytvorili  so zámerom prispieť k zlepšeniu vzťahov medzi ľuďmi a cez ozdravenie vzťahov k lepšej spoločnosti.

 

Vo svojej praxi sa stretávame s beznádejou, bezmocou,  s veľkými obavami a samotou.  Stretávame sa s deťmi a s dospelými, ktorí v nosných vzťahoch detstva nedostali to, čo potrebovali a odniesli si to do dospelosti – do vzťahov v manželstve, rodičovstve, medzi priateľmi, či v práci.

Ale stretávame sa aj s ich nádejou, odhodlaním, túžbou po láske, radosti a  naplnení. Preto sme sa rozhodli podeliť o nádej, ktorú vidíme v porozumení. V porozumení našim základom – ako naše súčasné vzťahy majú základ v detstve a ako detstvo terajších detí tvorí základ ich zajtrajškov.

Prečo vzťahová väzba

V minulosti sme sa zoznámili s mnohými odbornými konceptmi, ktoré pomáhajú vysvetľovať správanie nás dospelých. Očaril nás aj koncept vzťahovej väzby, ktorý zrozumiteľným spôsobom vysvetľuje, ako nás nosné vzťahy detstva ovplyvnia v rôznych oblastiach života (v tom ako vidíme seba, ako premýšľame o iných, ako dôverujeme či nedôverujeme iným, čo robíme, keď máme strach, ako dokážeme či nedokážeme rozumieť iným.) Preto vám ho ponúkame.

Prečo na pozeranie a počúvanie

Web obsahuje videoknižnicu, v ktorej nájdete momentálne 28-dielny videoseriál o vzťahovej väzbe: O vzťahoch, ktoré nás určujú a ponuku služieb Návratu.

V jednotlivých častiach seriálu o vzťahovej väzbe vám vysvetlíme, čo je vzťahová väzba a ako súvisí s našimi životmi a vzťahmi v nich. Kde sa prejavuje, čo sa deje, keď sa veci nedejú, ako by mali a čo s tým. Videoseriál vznikal v priestoroch organizácie Návrat v Banskej Bystrici formou verejných prednášok, na ktoré mohol prísť takmer ktokoľvek (ak bolo miesto☺).

Nasledovať bude aj seriál o terapiách a ďalších službách, ktoré môžu byť nápomocné pri liečbe ťažkostí (pripravuje sa v roku 2020-2021).

Sme radi, že aj táto webstránka prispieva k tomu, aby sa  teória vzťahovej väzby stala praktickou a dostupnou inšpiráciou i pomocou pre rodiny s deťmi na ceste k zlepšeniu vzájomných vzťahov.

Aby bol z toho všetkého úžitok pre všetkých

Sme radi, že naše nadšenie a dobrovoľnícku prácu pri natáčaní videoseriálu (videoseriál sa natáčal  bez honorárov pre kohokoľvek – počnúc lektorkou cez odborných konzultantov, kameramana a strihača a samozrejme vrátane účastníkov, ktorí vďaka svojim postrehom a otázkam pomohli priniesť “život” do teórie),  podporil  spolu s vznikom tejto webstránky Úrad banskobystrického samosprávneho kraja, v rámci vlastnej výzvy na prevenciu v oblasti riešenia krízových situácií v rodinách.

ĎAKUJEME!